---
title: TYÖ2030 - Toimialat - JATKUMO
description: JATKUMO - jatkuvan oppimisen kehittämisen työkaluja työpaikoille
image: https://hyvatyo.ttl.fi/hubfs/Tyo2030-Herokuva.png
---

[Siirry suoraan sisältöön](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/toimialat/jatkumo#main)

[![Työterveyslaitos](https://hyvatyo.ttl.fi/hubfs/TYO2030/Tyo2030_LogoYmpyra_FI.png)](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030) [Työn ja työhyvinvoinnin kehittämisohjelma](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030)

[Tilaa TYÖ2030-uutiset →](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/yhteydenotto)

[EN](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/work2030) | [SV](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/arbete2030)

# Toimialahankkeet

JATKUMO - Jatkuvan oppimisen kehittämisen työkaluja työpaikoille

![VYRAn Hanke](https://hyvatyo.ttl.fi/hs-fs/hubfs/VYRAn%20Hanke.jpg?width=3992&name=VYRAn%20Hanke.jpg)Jatkuvan oppimisen kehittämisosaamisen on ennustettu nousevan tulevaisuudessa merkittäväksi kilpailukykytekijäksi. Työelämässä jo olevien osaamisen kehittämiseen tarvitaan käyttöön uusia, monipuolisia työkaluja. Tätä varten työnantajien ja työntekijöiden tueksi tullaan kehittämään ja tarjoamaan lisääntyvissä määrin erilaisia osaamispalveluja. Toimintaympäristön muutokset Suomessa, kuten ammatillisen koulutuksen lainsäädännön uudistus, oppisopimuskouluttautumisen lisäämisen tavoite ja työllistämisen kuntakokeilu, tuovat kaikki tarpeen lisätä työpaikkojen ohjausosaamista. Viheralalla pula osaavasta työvoimasta, yhdistettynä alan sesonkiluonteisuuteen ja alan kasvavaan kysyntään, tuo myös tarpeen rekrytoida työntekijöitä, joilla ei ole aikaisempaa ammattiosaamista. Verkkokoulutuksiin osallistuminen on työntekijöiden osalta jäänyt toimialalla vielä vähäiseksi. Verkkokoulutuksia on alettu tuottamaan, ja sen potentiaali tasapuolisen täydennyskoulutuksiin osallistumisen mahdollistajana on tunnistettu. Toimialahankkeen sisältö ottaa huomioon toimintaympäristön muutokset, käynnissä olevan OKM:n jatkuvan oppimisen uudistamisen ja Työ2030 ohjelman tavoitteet ja kriteerit. Hankkeen kehittämistarpeet pohjaavat toimintaympäristön muutoksiin Suomessa. Tästä syystä hankkeen tuotokset ovat suoraan käyttökelpoisia eri toimialoille.

Hankkeen toteuttaa toimialajärjestöt Viher- ja ympäristörakentajat ry ja Viherympäristöliitto ry yhdessä työmarkkinajärjestöjen Maaseudun työnantajaliitto ry ja Teollisuusliitto ry kanssa.

#### Mitä tehdään?

- Kehitetään työnantajille asiakirjamalli osaamispalvelutarpeiden kartoittamiseksi
- Laaditaan osaamispalvelujen neuvonta-aineisto. Neuvonta-aineiston avulla lisätään erityisesti pk-yritysten toetietoutta erilaisista tavoista kehittää työelämässä olevien työntekijöiden osaamista. Etenkin huomioiden pk-yritysten tietotarpeet.
- Kehitetään työhyvinvointia ja työssäjaksamista toimialan pk-yrityksissä käyttäen Työ2030 hankkeessa aiemmin kehitettyä Hyvän työn spurtti -työkalua
- Kehitetään ryhmämuotoinen kehityskeskustelu toimintamalli niin, että kausityöntekijät tulevat osallisiksi
- Lisätään verkossa tapahtuvaa oppimista ja ohjausosaamista työpaikoille

#### Rahoitus

Hankkeelle myönnetty rahoitus: 57 408 e.

#### Lisätietoja

Tuomo Vainikainen  
Projektipäällikkö  
VYRA Viher- ja ympäristörakentajat ry  
044 244 4384  
[tuomo.vainikainen@vyra.fi](mailto:tuomo.vainikainen@vyra.fi) 

 

- [Etusivu](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030)
- [Tietoa ohjelmasta](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tietoa-ohjelmasta) 
    - [Blogit](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/blogit/koonti)
    - [Uutiset](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/uutiset/koonti)
    - [Tilaa työelämän kehittämisen uutiset](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/yhteydenotto)
    - [TYÖ2030 palvelut](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tietoa-ohjelmasta/ty02030-uutistuneet-palvelut-vauhdittavat-uudistumista-ja-kasvua)
    - [Yhteystiedot ja keskeiset toimijat](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tietoa-ohjelmasta/yhteystiedot-ja-keskeiset-toimijat)
    - [2019-2023 rahoitetut toimiala- ja aluehankkeet](https://tyo2030.impact.page/tyo2030/Home#?__duid=apteekkientyntekijid-pi9g4l2h)
- [Tulevaisuusvuoropuhelu](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030-tulevaisuusvuoropuhelu)
- [Työkaluja](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tyoelamainnovaatiot) 
    - [Digiagentti](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tyoelaman-tilannekuva/digiagentti)
    - [Fast Expert Teams](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tyoelamainnovaatiot/fast-expert-teams) 
          - [FET toteutuksia](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tyoelamainnovaatiot/fast-expert-teams/fet-toteutukset-0)
    - [Kehittämisen työkirja](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tyoelamainnovaatiot/kehittamisen-tyokirja)
    - [Oppimisen starttipaketti](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tyoelamainnovaatiot/oppimisen-starttipaketti)
    - [Oppimisverkosto](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tyoelamainnovaatiot/vertaisoppimisverkosto)
    - [Toimintamallit ja työkalut](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tietoa-ohjelmasta/toimintamallit-ja-tyokalut)
    - [Tulevaisuusvuoropuhelu](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030-tulevaisuusvuoropuhelu)
    - [Työhyvinvoinnin startti](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tyoelamainnovaatiot/tyohyvinvoinnin-startti)
    - [Työyhteisön pieni kirja luottamuksesta](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tyoelaman-tilannekuva/tyoyhteison-pieni-kirja-luottamuksesta)
    - [Vertaisoppimisen pelikirja](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tyoelaman-tilannekuva/vertaisoppimisen-pelikirja)
- [Johtajuuden kehittäminen](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030-huomisen-johtajuus)
- [Työelämän tilannekuva](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tyoelaman-tilannekuva) 
    - [Hybridityö, etätyö ja lähityö (HELP)](https://www.ttl.fi/tutkimus/hankkeet/hybridityo-etatyo-ja-lahityo-help)
    - [Hyvinvointia työstä 2030-luvulla](https://www.julkari.fi/handle/10024/140712)
    - [Kohti työtä 2030 -webinaarit](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tyoelaman-tilannekuva/kohti-tyota-2030-webinaarit)
    - [MEADOW-tutkimus](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tyoelaman-tilannekuva/meadow-tutkimus)
    - [MEADOW ICT-alan juttusarja](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tyoelaman-tilannekuva/meadow-ict-alan-juttusarja) 
          - [Osa 1: Syväsukellus ICT-alan edelläkävijyyteen](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/uutinen/mita-voimme-oppia-ict-alan-edellakavijayrityksilta-osa1)
          - [Osa 2: ICT-alalla yhteistyötä tehdään laajasti eri toimijoiden kanssa](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/uutinen/mita-voimme-oppia-ict-alan-edellakavijayrityksilta-osa2-0)
          - [Osa 3: ICT-alalla tehdään laajasti sisäistä yhteistyötä](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/uutinen/mita-voimme-oppia-ict-alan-edellakavijayrityksilta-osa3-0)
          - [Osa 4: ICT-alan ytimessä on osaamisen jatkuva kehittäminen](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/uutinen/mita-voimme-oppia-ict-alan-edellakavijayrityksilta-osa4)
    - [Sujuvaa aivotyötä opetusalalle](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tyoelaman-tilannekuva/sujuvaa-aivotyota-opetusalalle)
    - [Työelämäfoorumi Suomi 2026](https://hyvatyo.ttl.fi/tyoelamafoorumi)
    - [Työelämätapahtumia](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tyoelaman-tilannekuva/tyoelamatapahtumia)
    - [Työelämän tilannekuvia](https://www.julkari.fi/handle/10024/149164)
    - [Työmarkkinajärjestöjen vuoropuhelu digitalisaatiosta](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tyoelaman-tilannekuva/tyomarkkinajarjestojen-yhteinen-keskusteluavaus)
    - [Työ nyt ja tulevaisuudessa: Eväitä ajatteluun luentosarja](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/uutinen/tyo-nyt-ja-tulevaisuudessa-evaita-ajatteluun-luentosarjan-toinen-tuotantokausi)
    - [Viisi ratkaisua tulevaisuuden työelämään](https://hyvatyo.ttl.fi/hubfs/TY%C3%962030%20p%C3%A4%C3%A4t%C3%B6swebinaari.pdf?hsCtaTracking=53f2b584-07db-4a01-9d04-5be2b167357d%7Ccb504c49-f367-4b13-9085-3655280a84bf)
- Viestintä ja kampanjat 
    - [Hanketarinat](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/hanketarinat/koonti)
    - [Miltä ikinä tulevaisuus näyttääkin?](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030-milta-tulevaisuus-nayttaakin)
    - [Muista työkaveria ystävänpäivänä](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/uutinen/tyokaveruus-vahvistaa-yhteenkuuluvuuden-tunnetta)
    - [Tositarinoita työelämästä](https://tositarinoitatyoelamasta.fi/)
    - [Työelämän kehittämistarinoita](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tyoelaman-tilannekuva/opit-jakoom)
    - [Koronatarinat](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/tyoelaman-tilannekuva/koronatarinat)

[**↑   takaisin ylös**](https://hyvatyo.ttl.fi/tyo2030/toimialat/jatkumo#home)

<https://www.linkedin.com/company/tyo2030/> <https://www.youtube.com/channel/UCvUF8ze6WfDayGyUyGrCM8g>

[Käyttöehdot](https://www.ttl.fi/kayttoehdot/)  
[Tietosuoja](https://www.ttl.fi/tietosuoja/)  
[Saavutettavuus­seloste](https://www.ttl.fi/saavutettavuusseloste/)