Milla Azevedo ja Piia Jokela rajattu

Kun vanha ja uusi kohtaavat – yhdessä tekemisen voima Pauligilla

 

Huhtikuussa TYÖ2030 Työn tulevaisuus -keskustelussa kuullaan inspiroiva puheenvuoro Pauligilta. HR-johtaja Piia Jokela sekä tiiminvetäjä & johdon assistentti Milla Azevedo kertovat näkemyksiään ja kokemuksiaan siitä, millaista jatkuva uudistuminen on yrityksessä, joka täyttää – ehkä juuri siksi – tänä vuonna 150 vuotta.

Pitkä historia tuo mukanaan vahvaa osaamista, kokemusta ja hiljaista tietoa. Pauligilla työskentelee paljon ihmisiä, jotka ovat tehneet talossa pitkän uran – 20, 30 tai jopa 40 vuotta. Mutta mitä tapahtuu, kun koko ajan myös uusia ihmisiä tulee työyhteisöön? Miten tieto siirtyy, miten toimintakulttuuriin kasvatetaan ja toisaalta, miten sitä uskalletaan uudistaa?

Keskiössä on keskustelukulttuuri. Uudistuminen ei synny ylhäältä annettuna, vaan siitä, että ihmiset otetaan mukaan pohtimaan mitä pidetään, mistä luovutaan ja mitä rakennetaan tilalle. Kun työntekijät osallistuvat itse ratkaisujen etsimiseen, syntyy yhteistä ymmärrystä ja sitoutumista muutokseen.

Pauligin esimerkki osoittaa, että muutoskyky syntyy vuoropuhelusta. Yrityksen kehitys ja henkilöstön osaaminen vahvistuvat yhtä aikaa. Ajankohtaisuus ei ole pysyvä tila, vaan seurausta jatkuvasta oppimisesta ja osaamisen yhdistämisestä. Kun ihmiset tekevät yhdessä ja eri näkökulmat kohtaavat, syntyy kestävä suunta eteenpäin.

Ilmoittaudu mukaan Teams-keskusteluun 21.4. klo 8.30-10. Tilaisuudessa kuullaan myös Työterveyslaitoksen johtavan asiantuntija Sinimaaria Rankin alustus työn tulevaisuuden muutoskuluista.

Ilmoittaudu mukaan tästä!